Ons leven speelt zich af in een breed spanningsveld: We willen ruimte voor onze eigenheid, onze vrijheid en tegelijk zijn we zo afhankelijk van elkaar. Een goede balans tussen beide polen is niet alleen met beperkingen, wetten of wat dan ook te regelen. We zijn, met name in deze tijd van oorlogsspanningen, ons des te meer bewust geworden dat ons leven zich afspeelt in dat spanningsveld. Het vraagt altijd al, maar vooral nu, een spiritueel antwoord. De tweedelingen zijn nu des te scherper. Het samenleven kan in deze situatie lastig of moeilijk zijn. We voelen ons bedreigd in onze vrijheid of vallen in een eenzaamheid, die op de loer ligt. We willen elkaar nabij zijn en weten niet hoe. In de spiritualiteit van het concreet doen zetten veel mensen - zeker nu met de oorlog in Oekraïne - zich op allerlei manieren in om getroffenen en elkaar te helpen. Dat is zeker streven naar gerechtigheid. Maar welke andere mensen komen er juist nu meer in de verdrukking staan? Heel veel vragen: de mogelijke antwoorden zullen we pas langzamerhand gaan ontdekken. Om juist nu vanuit spiritualiteit dieper te reflecteren op wat Samen-Leven voor ons kan betekenen en wat ons op weg helpen.

Ook via een maandelijkse kringbrief,  informeren wij belangstellenden over onze activiteiten. Deze kringbrieven verspreiden wij per email en via enkele (kerk)locaties. Wilt u een kringbrief ontvangen, vraag hem dan aan per telefoon of per e-mail: karmelkringelia@karmel.nl .

Hieronder geven wij een actueel overzicht van ons programma.

Vieringen

Iedere derde woensdag van de maand bent u van harte welkom bij onze Eliaviering rond een thema. Dit is een woord- en gebedsdienst, vaak ook rond een leefregel van de Karmelorde (regelviering). We bidden beurtgebeden, lezen een psalm, we lezen een evangelie, uit de karmelregel en zingen samen onder muzikale begeleiding.

Tijdens deze vieringen, die door leden van de Karmelkring worden voorbereid , kunt u een eigen voorbede uitspreken. Na de viering ontmoeten wij elkaar met koffie en thee en een poos gezellig napraten.  Komt u ook !!

 

Data:voor de data 2026 zie agenda homepagina
Tijd:19.30 – ca 20.30 uur (incl. ontmoeting)
Plaats:Titus Brandsma Gedachteniskapel
Begeleiding:Werkgroep Eliavieringen
Bijdrage:vrije gift

Elke laatste vrijdag van de maand is er een eucharistieviering, waarin de priester van onze parochie voorgaat. In deze eucharistieviering laten wij u kennis maken met Karmelitaanse aspecten, zoals stilte, beurtpsalm en liederen.  Iedereen is welkom en kan daaraan deelnemen.

Daarnaast zijn er per jaar enige speciale vieringen, zoals bij onze jaarlijks Karmelfeest (dit jaar 17 juli 2024).

 

 

Datum:voor de data 2026 zie agenda op homepagina
Tijd:09:30 aanvang viering
Plaats:Viering: Gedachteniskapel Titus Brandsma
Begeleiding:leden Karmelkring
Bijdrage:vrije gift

Bezinning en vorming door het seizoen heen

Door het seizoen heen houden we rond een bepaald onderwerp meerdere bijeenkomsten. Wilt u zich hierbij een keer aansluiten? Dat kan altijd. Meld u zich dan aan voor de datum, die u wilt.

 

‘Speling’ is een driemaandelijks tijdschrift voor bezinning. Het tijdschrift wil
mensen begeleiden op hun spirituele zoektocht. Het wil in woord en beeld
ruimte creëren voor het stellen van vragen bij de ontwikkelingen van deze tijd.
In de leesgroep bespreken we telkens het nummer dat in het voorgaande
kwartaal is verschenen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data:zaterdagen, zie agenda homepagina
Tijd:10.00 - 12.00 uur
Plaats:Parochiezaal de Verrezen Christus-kerk
Begeleiding:Peter Rovers, contactpersoon Speling voor Dordrecht
Bijdrage:

 

 

Een boek lezen en samen bespreken kan een goede aanleiding zijn om over de grote en kleine vragen in het leven van gedachten te wisselen.

De boeken die we bespreken zijn:
“Het late leven” van Bernhard Slink en het boek “Sloop” van Anna Enquist.

Data:maandagen, zie agenda homepagina
Tijd:13.30 - 15.30 uur
Plaats:Parochiezaal de Verrezen Christus-kerk
Begeleiding:lid van de leesgroep
Kosten:€ 5,- per bijeenkomst

Deze cursus is met name bedoeld voor belangstellenden met een oecumenische instelling, die zich breder willen oriënteren op de Schrift.

In 8 bijeenkomsten wordt een aantal fundamentele aspecten van hedendaags   bijbelgebruik besproken. Dat betreft onder meer de grondtalen van het O.T. en N.T. waarop onze vertalingen gebaseerd zijn, de systematiek van die vertalingen, de normen waarom deze boeken in de Bijbel staan, de uitleg van de bijbelteksten en de beginselen waarop die uitleg gebaseerd is en de regels die gebruikt worden om tot uitleg voor mensen van de eigentijd en eigen cultuur te komen. Steeds komen ook één of meer teksten aan de orde om het onderwerp dat besproken is te belichten.

 

Data:dinsdagen, zie agenda homepagina
Tijd:20.00 - 22.00 uur
Plaats:Parochiezaal de Verrezen Christus-kerk
Begeleiding:Henk Berflo, oud docent Bijbelse Vorming bisdom Breda
Bijdrage:€ 5,-- per bijeenkomst

Een groep kluizenaars die leefden in het Karmelgebergte zochten met elkaar naar een vorm van gemeenschappelijk leven en hadden patriarch Albertus gevraagd om een leidraad voor een religieuze leefwijze: zo ontstond de Karmelregel. De Karmelregel is niet alleen een regel voor karmelieten maar kan ook een leefregel zijn in de geest van de Karmel voor belangstellenden.

Kan de Karmelregel ook ons raken? Wat voor waardevols lezen we in deze oude tekst, dat we in ons eigen leven en in onze geloofsgemeenschap een zinvolle plaats kunnen geven?

 

 

Data:maandag 9 febr., 2 mrt., 13 apr. en 11 mei 2026
Tijd:20.00 - 22.00 u.
Plaats:Titus Brandsmakapel
Begeleiding:Peter Rovers
Kosten:€ 5,-

Bezinningsbijeenkomsten

Voor de komende maanden (voorjaar 2026) plannen we een aantal bijeenkomsten. Check regelmatig de website voor komende nieuwe bijeenkomsten of lees onze maandelijkse kringbrief.

“Verbeeld de Stilte”

In de Karmelregel paragraaf 21 staat geschreven: “De apostel nu beveelt stilte aan”

Stilte is in de Karmel spiritualiteit belangrijk. Eigenlijk is stilte in alle vormen van spiritualiteit belangrijk. We hebben stilte nodig om ons niet mee te laten slepen in het wereldse leven, de waan van elke dag waar macht, materie, hebzucht etc. onrust veroorzaken. Stilte en aandacht brengen je weer terug naar je zelf, naar God, naar vrede in je hart. Stilte is luisteren naar wat er van binnenuit naar boven komt en het mij verbeelden in de Aanwezigheid.

We lezen een tekst op de Lectio Divina manier, houden stiltes, hebben kunstzinnige aandacht en ontmoeten elkaar. (Op de woensdagmiddag is er aansluitend een broodmaaltijd met soep waarna om 19:30 uur de gebruikelijke Eliaviering begint.)

Gaby Vermeulen, pastoraal werker.

Meditatief Schrijven

Meestal schrijven we doelgericht: er moet een duidelijke en goede tekst komen. Maar er is ook een andere manier van schrijven en daarbij gaat het niet om het product, maar om het proces. Dit reflectief, meditatief schrijven is een manier om stil te staan bij jezelf en de bron waaruit je leeft.

We werken deze ochtend met een aantal teksten uit de Bijbel en de Karmelspiritualiteit en via eenvoudige schrijfopdrachten ontdek je welke betekenissen de tekst voor jou heeft. Al schrijvend maakt je contact met de tekst en met wat er in jou leeft als antwoord daarop. Zo krijgt de tekst een diepere, meer persoonlijke waarde; je schrijft de betekenis ervan als het ware naar je toe.

Schrijfervaring is niet nodig; bereidheid om te luisteren naar je pen is voldoende. Teksten worden niet beoordeeld, want het gaat om het proces van het schrijven.
Sarine Zijderveld, schrijfdocent en retraitebegeleider Papieren Spiegel.

 

Datum:woensdag 11 febr. (stiltemeditatie) en zaterdag 21 mrt. (meditatief schrijven) 2026
Tijd:wo. 16:00 - 18:30 en za. 10.00 - 12.30
Plaats:Gedachteniskapel Titus Brandsma
Begeleiding:Sarine Zijderveld resp. Gaby Vermeulen
Bijdrage:€ 5,-

In verbondenheid

Een lezing door Piet van Veldhuizen, dominee te H.I.Ambacht en vertaler.
Datum 12 mei 2026, 20:00 – 22:00, Titus Brandsmakapel.

 

 

Piet van Veldhuizen schreef het boekje ‘In verbondenheid’ na een periode van ernstige ziekte, om te vertellen hoe zijn wereldbeeld en zijn ziekte-ervaring samenkwamen, en hoe natuur en samenleving, aarde en hemel, God en wereld één bemoedigende samenhang vormen. ‘Eenzaamheid’ zou één van de grootste problemen zijn in onze samenleving. De lezing zal erover gaan dat verbondenheid een feit is. Eenzaamheid bestaat als ervaring, niet als feit: we zijn zowel materieel als spiritueel volkomen verweven met alles om ons heen, en ook aarde en hemel zijn volkomen met elkaar verbonden.

De Bergrede

Spreker: Franck Ploum; theoloog
Dinsdag 9 juni 2026 van 20:00 tot 22:00 uur

 

In zijn boek ‘De Bergrede’ schreef Franck Ploum dat de bergrede actueel en inspirerend is. Juist ook bij het innemen van politieke standpunten en bij maatschappelijk verzet tegen intolerantie, vreemdelingenhaat en het zaaien van verdeeldheid. Wij mogen ons aangesproken voelen, als leerling, als volgeling van Jezus. De Bergrede is een route die loopt langs de lijn van liefde die solidariteit wordt en die ook van ons vraagt om onze positie te bepalen. Franck gaat samen met ons kijken hoe de tekst van de Bergrede daarbij een begaanbare route is.

God in Nederland

Spreker dr. Joris Kregting; onderzoeker Radboud universiteit

Dinsdag 26 mei 2026 van 20:00 tot 22:00 uur

 

Het christendom in Nederland staat onder druk. De statistieken tonen al jaren een neerwaartse trend. De effecten daarvan worden pijnlijk zichtbaar, wanneer we als parochie kerken aan de eredienst moeten onttrekken, tot verdriet van velen. Tegelijkertijd zien we een toename aan geloofsleerlingen. Vooral jongeren van de ‘generatie Z’ (geboren tussen 1997 en 2012), die geen kerkelijke of religieuze achtergrond hebben, weten hun weg naar kerk en geloof te vinden.

 

De avond is in samenwerking met TvÁ parochie.

Voor dit najaar zijn aanmeldingen voor de meditaties  en avonden Karmelgeschiedenis wenselijk, de avonden samen met de parochie zijn vrij toegankelijk!

 

 Stiltemeditatie  Gaby Vermeulen  kapel Titus Brandsma
 Meditatief Schrijven  Sarine Zijderveld  kapel Titus Brandsma
 Het Synodale proces  Erik Borgman  kapel Titus Brandsma